В-к "24 часа": Румънци вземат лица назаем заради евтини коли
Румънците вземат лица назаем от българи в далавера със стари коли, но и двете страни поемат сериозни рискове, установи проверка на "24 часа".
Съседите го правят, за да спестяват пари, нашенците- за да изкарат някой лев.
Засега всичко върви гладко, но скоро ще започнат пробиви в системата, прогнозират юристи, които са запознати със схемата. Това твърди и началника на КАТ- Видин, Емил Димитров.
Схемата е позната от далаверите с коли на името на инвалиди, за да се спестят мита преди влизането ни в ЕС. Тогава обаче договорките все пак се правеха между българи и при възникване на проблем лесно можеха да се открият един друг. Сега всичко става между граждани на две различни страни, които в масовия случай се запознават, колкото да направят сделката. Във Видин е публична тайна, че румънци купуват на името на българи внесени от Западна Европа коли втора употреба. Това, което в началото на 2007г. е станало между познати от Видин и отсрещния град Калафат, вече се е превърнало в бизнес.
Бедни видинчани продват името си срещу комисионна от 100 до 400 лв. и по документи стават собственици на коли, купени от румънци.
Комшиите пестят 1000 евро, които иначе трябва да броят за ригистрация в Румъния на внесена от чужбина стара кола. Високите такси са въведени като част от протекционистичната политика спрямо румънското производство на автомобили.
Северните ни съседи са най- сериозната клиентела на автопазара във Видин, но напоследък самите те си избират коли в ЕС, които търговците им доставят по поръчка. Автомобилът се регистрира в КАТ на името на подставеното лице, след което при нотариус то дава на истинския собственик генерално пълномощно да се разпорежда с автомобила.
В КАТ- Видин, през 2007г. е направена първична регистрация на 6077 автомобила, внесени от чужбина. Това е почти три пъти повече в сравнение с 2006г., когато броят им е бил 2416, каза началникът на КАТ. В службата обаче няма как да засекат колко от тези коли в действителност са купени от румънци.
Преди регистрацията колата минава на годишен технически преглад, плащат и се всички данъци и такси, сключва се застраховка "Гражданска отговорност" със зелена карта.
След регистрацията в КАТ българинът, който си е дал името назаем, подписва на румънеца генерално пълномощно. Заверката му струва 4 лв., задължително страните си водят преводач от румънски, за да е сигурен чужденецът какво пълномощно получава.
"Всичко това е напълно законно и няма причина да не бъде заверено. Затова няма определен нотариус, с когото да се работи в тези случаи, и такива пълномощни на практика заверяват всички" обясни нотариус.
Пълномощното е за територията на целия ЕС и с него руменецът спокойно излиза с автомобила извън Бългатия." На ГКПП Ферибота задължително проверяват документите на колата и наличието на пълномощно, но също не се води официална статистика колко автомобила напускат страната",обясниха от Гранична полиция. Със схемата рискуват и двете страни. Българинът може по всяко време да оттегли пълномощното и да предяви претенции към колата, въпреки че е негова само по документи. Това става пред нотариус, присъствието на упълномощения не е задължително. После може да се окаже, че румънецът кара незаконно чужда кола. Българите също са заплашени от бъдещи проблеми.
И все пак автопазарът е оживен и сделките не секват и в най- студените дни.
Заради интереса на румънците в момента цените във Видин са по- високи от тези на софийските автопазари.