В-к ,, 24 часа” : Едни 80 млн.лв. бягат от хазната с ДДС на старите коли
Търговци вещаят лавина от съдебни дела заради срока за плащане на налога
Румяна Денчева ,
Стефан Чолаков
Националната агенция за приходите проверява търговците на стари коли, защото това е рисков бизнес и в ЕС, и у нас.
И печеливш. Между 50 и 80 млн. лв. не влизат в държавната хазна само от далавери с ДДС при вноса на стари коли, смятат експерти.
Обявената проверка на търговците не е прецедент. Вносителите и данъчните отдавна спорят по режима на внос. Дори и в съда.
Асоциацията на вносителите на автомобили ( АВА) е завела жалба срещу НАП, научи ,,24 часа”. Търговците атакуват указанието за внос на употребявани стоки на НАП, което засягало и старите коли.
Конфликтът е заради текста, че употребяваните стоки, купени от фирми, трябва да се облагат до 14-о число на съответния месец.
Така за внесените автомобили данъкът трябва да се плати още преди да са продадени в България, обясни данъчният консултант на АВА Симеон Симеонов.
Преди два дни Върховният административен съд обаче отхвърля жалбата на търговците.
Върховните административни съдии постановяват, че указанието е с пожелателен характер и не може да се обжалва. При спорове те трябва да се решават в съда, препоръчали магистратите.
,, Според нас това решение ще отприщи вълна от съдебни дела, предупреди Симеонов. Така всеки вносител трябва да търси правата си сам, вместо да има закон, съобразен с европейските норми “, убеден е той.
Според него акцията на НАП за проверки на автомобилните вносители е закъсняла, защото отдавна се знае за несъответствията в декларираните и фактическите данни.
,, Измамите, които правят някои от търговците при вноса на коли, също се знаят отдавна. Тези схеми няма как да се покрият, защото в крайна сметка всичко излиза наяве” , категоричен е Симеонов.
Шефът на АВА, Анастас Тодоров пък декларира, че напълно подкрепя проверките, за да се пресекат опитите за имами. Той разкри, че имало работни срещи с КАТ и Комисията по транспорт и съобщения за регламентиране на автомобилния внос в България. Основната идея била да има указания за легална работа на фирмите в този бранш.
Вносът на стари возила расте със 120%, а на нови с 20 % в сравнение с миналата година, сподели вчера председателят на УС на Съюза на вносителите на автомобили Стоян Желев. ,, Мисля, че вече цялото общество осъзна проблема и е време да се вземат мерки”, допълни той. И поздрави НАП за акцията.
Защо трябва да внимават данъчните? Особеното при стоките втора употреба е, че те се разделят на такива, за които дължимият ДДС се плаща от крайния потребител и тогава за тях в България вносителят не следва да начислява ДДС, и на такива, за които е ползван данъчен кредит в страната на придобиване и българският вносител при получаване на стоката следва да начисли ДДС, обясниха данъчни експерти.
Желев вчера заяви, че често тук се декларира, че ДДС е платен в страната при купуване, за което вероятно се фалшифицират документи”
По думите му обаче- това са най-лесните за установяване измами, но далеч не са най- разпространените.
Според хора от бранша, има истински бум при вноса, извършван от физически лица, вместо от фирми. Тези вносители трябва задължително да се регистрират по ДДС при достигане на облагаем оборот над 50 000 лв., а след това да начисляват ДДС, както това правят фирмите.
Минимумът за регистрация се надминава многократно и с един –единствен внесен и продаден луксозен автомобил, а има хора, които продават десетки автомобили месечно, смята обаче Желев.
Не ми е известно да са правени данъчни ревизии по ДДС на физически лица, въпреки че на пазара на автомобили втора употреба те са всъщност най- рисковият контингент и през тях минават по- голямата част от продажбите ”, каза той.
Кои са установените досега схеми за измами, обясняват експерти от НАП?
,, Доставчикът от другата европейска държава на практика издава две фактури, обяснява Росен Иванов, от приходната агенция ( интервю с него виж вдясно-бел.ред.). Едната фактура- за вътрешнообщностна доставка. С нея той декларира нулева ставка по ДДС пред своите данъчни власти. Според нея обаче се очаква, че българският получател ще си самоначисли ДДС. Българската фирма обаче има и друга фактура, за която е трудно да се каже дали е официално издадена. От нея се вижда,че колата е обложена на марж, т. е. не попада в режима на вътрешнообщностни доставки. При този тип доставки се облага само разликата между цената на придобиване на автомобила и тази, на която той се продава.
При сравнение на двете фактури лъсва несъответствието. Или доставчикът в другата държава е некоректен или българският получател.
Нека кажем, че нашите получатели не винаги мамят, а може и да са сбъркали, обяснява Иванов. Понякога бъркат , че са обложени на маржа, а от самата фактура се вижда, че това не е така. Съветвам търговците да изискват от своите контрагенти в самата фактура да се изпише, че доставкта е обложена на марж, казва Иванов.
(В-к ,,24 часа”, 11.10.2007, стр.10)