Заместник-вътрешният министър Камен Пенков: Ще глобяваме по пътищата без намеса на полицаи
България е залята с кръв от войната по пътищата. Само вчера 6 души загинаха в катастрофи, ранени бяха други 7.
Катаджии патрулират всеки ден, но усилията им да усмирят безумните шофьори не дават май по- голям резултат от тези на човек, който опитва да укроти морето.
Как да се спре касапницата по улиците и магистралите?
Работна група на МВР под ръководството на зам.- министъра Камен Пенков се завърна неотдавна от Франция, където обмени опит в борба с убийците на колела. Французите се прочуха в цял свят с това, че през 2002 г. обявиха за приоритет в държавните си работи безопасността на движението. Година по- късно те приеха специален закон за борба с пътното насилие. Оттогава там жертвите на автопроизшествия намаляха с цели 30%.
Анна Заркова
- Разкриха ли ви, г-н Пенков, френските ви колеги тайната на успеха?
- Да, в Париж ние присъствахме на демонстрация – как силите на реда контролират пътната обстановка. Видяхме автомобил, оборудван за измерване на скоростта- с персонален компютър, камера и радар. За ½ час той регистрира 36 нарушения. По принципа за ,,нулева толерантност” към неразумните шофьори бяха заснемани всички коли, превишили допустимата скорост с 5 км/час. Показаха ни и подвижен уред, който мери скоростта с лазерен лъч. Има и стационарни такива уреди. Когато били поставени, те засичали над 30 нарушения на час, а днес – само 6-8 . Мобилните уреди се използват по 15-25 часа седмично, техните констатации се десетки пъти повече. До края на годината стационарните радари във Франция ще станат 1300, а мобилните -70. Системата обхваща не само бързането, но и неправилното паркиране, минаването на червено и др.
- Повече камери и радари- само това ли е, с което французите успяват да усмирят донякъде безумците зад волана?
- Не. Французите и преди 2002 г. са разполагали с видеотехника. В основата на новата система са не толкова модерните камери, колкото механизмът на глобяване. Ефективността е постигната с централизацията, високата автоматизация и липсата на човешка намеса- от констатиране на нарушението до налагането на глобата.
- Значи принципът е : ,, няма човек- няма корупционен проблем” ? А при нас катаджията, като те засече с радара, първо ще те пита: ,,К`во прайм?” Ако пък е добросъвестен, ще ти напише акта. Но неговият акт няма да види бял свят, ако намериш връзки с някой от началниците му.
- Струва ми се, че сте прекалено черногледа. Но така или инак, във Франция са сведени до минимум корупционните възможности на служителите. Щом констатира с уреда нарушение, служителят го въвежда в системата. Информацията постъпва в Автоматизирания център за констатиране на пътни нарушение в Рен. По електронен път, чрез разчетения от радара номер, се установява собственика, автоматично се разпечатва и му се изпраща до 48 часа бланка за глоба. Отнемат се и контролни точки, даже и права. Ако се плати незабавно, ползва се намаление. До 1 месец не се търпят допълнителни санкции. Но в рамките на 3 месеца глобата се удвоява. Има възможност тя да бъде обжалвана в центъра в Рен или в съда- но само при условие че е заплатена. Заснетото от камерите е доказателство пред съда. Ако собственикът докаже, че автомобилът е управляван от друг, парите от глобата му се връщат за сметка на реалния нарушител.
- Мислите ли, че ще е удачно у нас да се приложи френския модел за пътна безопасност?
- Да, убеден сам в това.
- Но то не става без пари.
- От МВР вече няколко пъти правихме искане до министъра на финансите – за допълнителни средства. Без тях не можем да изградим Национална автоматизирана система за контрол и плащане на глобите – с видеотехника, с център за наблюдение на трафика, с мобилни лаборатории за техническа проверка на колите. Освен пари трябват и хора. Във Франция движението контролират 120 000 души от МВР и 130 000 жандармеристи. У нас (при население около 7 900 000 и около 1900 работещи по безопасността на движението) на 1 служител се падат 4100 граждани. За тяхна чест ще кажа, че те вършат огромна работа. През първите 6 месеца на т.г. те са установили 602 743 нарушения. Наложили са с фиш 250 791 глоби и са съставили 329 482 акта. А пък мина времето, в което само 6% от глобените плащаха. С новия закон за движение по пътищата този проблем ще се реши в най - скоро време.
- Да, но касапницата по пътищата продължава.
- За съжаление не мога да ви опровергая. За полугодието в 3714 катастрофи са загинали 459 и са ранени 4520 души. Катастрофите са с 99 по-малко от шестмесечието на 2006г, но пък загиналите са се увеличили с 36. Това е на фона на бързото нарастване на автопарка. Сега се водят на отчет 2 428 899 МПС. От януари до юни са регистрирани 187 093 автомобила. Този ръст е рекорден и води до небивало увеличение на интензивността и конфликността на движението. За черната статистика допринасят и задръстванията в големите градове и лошите пътища, маркировка и сигнализация, но на първо място: липсата на дисциплина и уважение към правилата у пешеходци и водачи. На пътя властват арогантни, хулигански прояви на шофьори. Става епидемия шофирането без книжка. Превишената скорост е погубила 52% от жертвите, неправилното изпреварване – 10,9%, употребата на алкохол – 5,5%.
- По същите причини ли загиват французите?
- Да. И там причините са катастрофи са скоростта- 50% , и алкохолът – 33%.
- Повече ли са пияните шофьори във Франция, или у нас те не влизат в статистиката, защото се „оправят” с катаджиите?
- Уважавам критичната ви гледна точка, но държа да подчертая, че болшинството пътни полицаи у нас честно и почтено си вършат работата. За което аз ги поздравявам и им благодаря. Към изключенията сме безпощадни.
- Г-н зам.-министър, извън темата ще ви попитам: Вярно ли е, че съпругата ви Вася Пенкова е купила имоти за 50 милиона евро наскоро? Четох този въпрос в една анонимка, изпратена наскоро до чуждите посолства в София.
- Информацията, която се появи в някои специализирани медийни издания, визира цифрата 7 млн., която впрочем също не е вярна. Доколкото сам просветен в бизнес делата на съпругата ми, в момента тече по силата на предварителен договор сделка за покупка на недвижим имот, параметрите на която обаче би могла да коментира само и единствено г-жа Пенкова.
- Преди известно време се чу, че сте си подали оставката, но не е била приета?
- Много съм ви задължен за този въпрос. Вие, г-жо Заркова, както и многобройните ми приятели от дълги години, можете да потвърдите, че аз съм отговорен, лоялен и последователен човек. Преди 2 години аз поех един изключително важен ангажимент към премиера и министъра на вътрешните работи, който смятам да изпълня в пълен обем, независимо от цената, която ще ми коства. Не съм подавал оставка и категорично нямам подобни намерения. Службата ми в МВР е моя живот, работя сред хора с високи професионални и човешки качества. Това ми носи удовлетворение и ме прави щастлив.
(в-к ,, Труд", 8-9стр. ,сряда, 15 август 2007)