в-к"Дневник" :За полугодието са внесени 150 хил. коли втора ръка.Това е шест пъти повече от продажбите на нови автомобили
в-к "Дневник" 01 август, 18:44
Около 150 хил. са внесените употребявани коли в страната за първата половина на тази година, съобщи БТА, като се позова на данни на Асоциацията на вносителите на автомобили. Средно на ден в София се регистрират около 700 - 800 нововнесени превозни средства, което е 30 на сто от целия внос. В същото време за полугодието са продадени 24 923 нови автомобили, камиони, мотоциклети и автобуси, сочат данните на Съюза на вносителите на автомобили в България (СВАБ). По отношение на ръста в продажбите внесените употребяваните коли са с около 50 на сто повече от същия период на минала година, докато купените нови превозни средства са с 26% повече.
Това съотношение е обяснимо заради разликата в цената на новите и употребяваните автомобили. Поради липсата на каквито и да било екоизисквания към колите втора ръка и отпадането на плащането на ДДС при внос от страните от ЕС в Западна Европа могат да се намерят превозни средства на преклонна възраст с цена под 500 евро. Дори с транспортните разходи и всички други такси те излизат на новите си собственици под 2000 лв. В същото време новите автомобили трябва да отговарят на еконормата Евро-4, за да бъдат регистрирани, а най-евтините модели струват поне 15 хил. лв. Въпреки настояванията на СВАБ за въвеждане на изискването нововнесените коли да отговарят поне на Евро-3, която се покрива от превозните средства, произведени след 1999 г., към момента не се предвиждат законови промени в тази посока.
Наблюденията на търговците на употребявани леки автомобили сочат, че близо 80 на сто от колите са внесени от частни лица, а схемата за регистрацията на инвалид вече не е актуална. Появили са се обаче нови хитрини. Най-често използваният подход за поевтиняване на колата е представяне на фиктивен документ за продажба, в който е отбелязана сериозно занижена цена. Така се спестяват данъците и таксите, които трябва да постъпват в бюджета, коментират представители на този бизнес. Прилагането на тази схема е станало масово след влизането на България в ЕС и падането на изискването за преминаваме през митница и след това през пунктовете на КАТ. Така на практика фирмите вносители нямат почти никаква изгода да доставят коли по легалния начин, тъй като при него цената на автомобила е по-висока в сравнение с предлаганата от физически лица.