Слух за скок на таксите изпрати хиляди пред КАТ
Слухове, че ще се вдигат таксите за регистрация на коли в КАТ, а екотаксата ще става двойна, изпратиха хиляди българи на опашки пред службите на пътна полиция в страната. Най- голям е бумът в София, където в последните няколко седмици всеки ден почти 1000 столичани регистрират возилата си, а още поне 100 остават на опашките пред КАТ, без да са успели да минат каналите. В страната на ден от регистрационните услуги на службата се ползват средно между 3 и 4 хил. души, а от началото на годината до 28 февруари на гишета са били обслужени 72 808 граждани, разказаха от МВР.
,,Заради отпадането на митническия режим със страните от ЕС и промяната на режима много хора не знаят какви документи да носят и се налага да ги връщаме. Най- голям е проблемът, когато идват при нас със заверени копия на оригиналния талон или фактура за покупка, но тогава не можем да извършим законна регистрация", обясни зам.- шефът на КАТ Димитър Киров. Командировани са митничари, които да им помагат за чуждите формуляри.
Най- важното за купилите сега кола от чужбина обаче е, ако талонът е стар и не е според европейските директиви, да го преведат, разясняват експерти. Ако колата е купена от еврозоната, ви е необходима само фактура и оригиналният талон за първоначална регистрация. От МВР са категорични, че таксата от около 60 лева за регистрация на коли няма да бъде увеличавана. От 1 януари до март в регистрите на страната са вписани 43 500 превозни средства, от които 8723- нови и 34 677- употребявани. Това е 13 793 повече в сравнение със същия период на миналата година.
КАТ работи всеки ден от 8 до 16 часа, но в последния месец пред сградата се извива километрична опашка още от 5 сутринта.
Въпреки че не недоволстват открито, повечето хора са възмутени от бюрокрацията, която търпят и за най- дребното нарушение." Когато се движиш из града, все ще сбъркаш някъде" , казва столичанинът Йордан Александров. Неговият опит показва, че всяка грешка на пътя се заплаща не само с акт, глоба или отнети точки, но и с поне 2 посещения на КАТ, докато успееш да стигнеш до заветното гише.
Висенето в задушната зала е поне 2 часа. Най- неприятно е, когато точно пред теб служителката дръпне прозорчето на гишето и излезе в обедна почивка за 30 минути.
,,Какво може да се направи , служителите също са хора и имат нужда от почивка" , обяснява примирено Минчо Панчев. Въпреки това той, както и мнозинството тук , е излязъл от работа, за да се яви в срок пред КАТ. Казва, че шефът му е толерантен и не го санкционира за отсъствието му. ,, Но да те няма 3-4 часа при 8-часов работен ден не е редно " , добавя той.
Повече гишета, които да обслужват опашките по- бързо биха решили проблема, смятат чакащите. Според Веселин Павлов от София потокът от хора може да се организира с взимане на номер, както е по банките. ,, Сега ако искам да си почина, като се върна, никой няма да ми признае реда", обяснява той. ,, Държавните институции ни наказват по 2 пъти- веднъж с глобата, втори път с чакането тук" , обобщава Павлов.
Масовото мнение сред хората от опашките е , че често отива цял работен ден, за да си свършиш работата в КАТ. ,, Всеки ден е такава неразбория" и ,,в близко бъдеще нищо няма да се оправи" бяха други често чувани реплики.
Голяма част от хората бяха дошли в управлението още от 6-7 часа сутринта, за да успеят да минат през всички процедури.( 24 часа стр.3)