В-к "Новинар": Любомир Доросиев: 80 процента от колите по българските улици са втора ръка
Българинът все повече предпочита употребяваните автомобили, защото не губи от цената им.
Любомир Доросиев е роден през 1964 г. в София. Завършил е техникума "Киров" в столицата, специалност "Електроинженерство". Владее английски език. Зам.-председател е на Асоциацията на вносителите на автомобили в България.
- Г-н Доросиев, отразява ли се кризата на покупката на автомобили?
- Всяка една криза се отразява, хората са много по-уплашени за бъдещето. Не купуват коли на лизинг. Скъпи коли почти не се продават. Продават се единствено автомобили до 20 000 лева, по-нови, по-икономични, по-малолитражни. Големи лимузини, дори и по-старички, почти не се търсят. Търси се икономичната кола. Повече се търсят бензинови автомобили, които да могат да сложат и газова уредба. Това означава, че кризата е в сила и при нас.
- В сравнение с 2010 г. има ли увеличение на покупката на автомобили?
- При нас има увеличение на продажбите, и то драстично, за разлика от вносителите на нови автомобили. Там се получава точно обратното - хората са несигурни в бъдещето си и не взимат коли на лизинг. Затова и вносителите на нови автомобили много трудно продават автомобили. Отделно българинът се научи, че при един автомобил, който е закупен чисто нов от магазина, още през първата година собственикът губи около 50 процента от стойността, която е платил, ако е решил да го продава. До третата година се губят 70-80 процента от парите, които са дадени. Затова започнаха да се купуват повече автомобили втора ръка, където този спад от драстично намаляване на цената е реализиран при нас. Автомобилът, който примерно струва при вносителите 40 000 лева, ние след три години го продаваме на 10 000 - 15 000 лева. Значително се търсят и автомобили втора ръка. През 2009 г. продавах на месец около 7-8 до 10 автомобила. През 2010 г. достигнах един пик като автокъща. Имам и месеци с по 30 продадени автомобила. Това трябва да ви говори колко много са се увеличили продажбите и търсенето на автомобили втора ръка.
- Откъде се внасят основно автомобилите втора ръка?
- Основно се внасят от Италия, защото там е по-особен пазарът за закупуване, може да се направят пакетни цени. Но и там вече има голям проблем с намирането на автомобили, тъй като кризата и при тях е налице. Все по-малко и там се купуват чисто нови автомобили, карат се повече употребявани автомобили. Аз лично от 15 години работя с големи италиански фирми и все още ми заделят.
- Какъв е процентът на колите втора ръка, които се движат по улиците, и каква е средната възраст на автомобилите?
- Мисля, че имаме много голям дял на внос на автомобили втора ръка. Ако застанете на Околовръстното шосе, ще видите поне 100 автовоза, които влизат всяка седмица в България. Мога да се ангажирам с едни 80 процента автомобили втора ръка, които се карат в България. Много по-изгодно е човек да си вземе автомобил втора ръка - на 3 до 5 години, 120 -130 хил. километра. В същото време във времето автомобилът не иска много поддръжка.
- Увеличава ли се тенденцията за взимане на автомобили на бартер?
- Определено го има това. Хората нямат лостове, с които да си продават колите. Предпочитат да дойдат в автокъщата, да им се оцени автомобилът и да си вземат малко по-нов автомобил. Съответно ние го оценяваме и след това го пускаме без никаква печалба за продажба. И тези автомобили след това се продават много бързо.
- Кои са предпочитаните от българина марки?
- Не бих се ангажирал с марка. Предпочитат се по-народни коли. Много се търсят японски автомобили, защото те са доста здравички. Френските автомобили, също марки като "Волво", "Опел" - на тях им падат много бързо цените. Те са доста евтини, атрактивни са за продаване. "Мерцедес" и БМВ се продават малко трудно, защото държат и навън висока цена, трудно ги намираме и цената не е толкова намалена. Не е много по джоба на българина. В зимния период се търсят също джипове максимум до 20 000 - 25 000 лева. Има хора, на които им е много трудно да си стигнат до домовете. Малките улички почти не се чистят. По високите квартали като "Бояна", "Драгалевци", "Симеоново", "Горна баня" има улици, които са почти недостижими без високопроходим джип 4x4. В момента това се продава.
- Увеличава ли се делът на продажбите в интернет?
- Интернет е може би за сверка на часовника. В интернет е много относително човек да си избере кола. Всеки клиент, който дойде при мен, го консултирам коя кола какви забележки има. В интернет могат да попаднат на некоректни търговци, защото има всякакви в нашата гилдия - има такива, които са на парче, има и в "сивата икономика", има такива, които премълчават почти всичко. Нашата асоциация е легитимна и при всички положения е препоръчително човек да си купи кола от нашата асоциация. Аз например ще кажа абсолютно всичко на клиента и ще помогна да си избере точно колата, която може да вземе.
- Получавали ли сте сигнали за измами?
- Получаваме постоянно сигнали. Става въпрос за един пазар в "Горубляне", който действа. Има много други нерегламентирани тържища, на които може да се попадне на нелоялни търговци. Всички автокъщи под нашата шапка са с много добра репутация.
- Има ли ръст на броя на автомобилите, които се връщат от собствениците поради невъзможност да се заплатят лизинговите вноски?
- Има голям ръст в скъпия сигмент автомобили. За това, което се пазарува при нас до 20 000 лева, почти не се взима на лизинг. Аз в голяма част от случаите съветвам нашите клиенти да направят покупката с парите, които имат, и да не пристъпват към лизинг. Много по-добре би било, ако на клиентите им липсват 10 000 лева, да изтеглят потребителски кредит. Това е много по-разумно, защото лизинговите компании завишават доста сумата със застраховки, такси "Проучване", такса "Обслужване". В последно време аз с лизинг почти не съм реализирал сделка.
- Може ли да разясните идеята ви за въвеждане на гаранция на автомобилите?
- Тази идея възникна доста отдавна и повечето автокъщи я практикуваме. Още по времето на министър Александър Цветков се роди тази идея. Ние го имаме като вид услуга. Въпросът е, че колата на клиента трябва да се обслужи, трябва да се мине през всички нужни първоначални параметри - масла, филтри, ремъци, накладки, всичко, което смятаме, че е нужно да се направи. Това коства някакви пари и съответно тези обслужени автомобили с гаранция няма начин да не бъдат по-скъпи. Ние влагаме доста пари и трябва да завишим цената. В момента водим преговори с една английска компания, която участва в 28 държави. С тях имаме договорка да направим тип удължена гаранция на автомобила, което е една таблица, която може да се плати от порядъка на 350-500 евро на година в зависимост от автомобила. При възникване на щета ние пускаме до самата фирма, с която сключваме договор, имейл, в който обясняваме каква е повредата, какво е счупено, и тя до един час ни дава отговор дали е съгласна да плати щетата, или трябва да се мине през оторизиран сервиз. Още не сме стигнали до договор с тях. Аз лично водих преговорите, но те ни искат около 20 000 застраховки на година. Аз мисля, че на този етап това е недостижима бройка, защото това е съвсем нов продукт на българския пазар. Ние трябва първо да го рекламираме. Чак след това може да станат по-голям брой. Аз предложих бройката 20 000 да е за втората година. Предложих да се направи и рекламна кампания. Ние сме готови като асоциация, имаме отделен бюджет за реклама, те да дадат някакви пари и да се реализира една кампания. Те обаче малко замълчаха. В момента обмисляме дали да не започнем с от 7000 до 10 000 бройки, а след това да търсим завишение на броя на застрахователните полици.