Focus-news.net: "Любомир Доросиев: Пазарът на автомобили се свива заради високите цени на горивата"
Отразяват ли се високите цени на горивата на пазара на автомобили втора употреба – по този и други въпроси Агенция „Фокус” разговаря с Любомир Доросиев – зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили.
Фокус: Г-н Доросиев, високите цени на горивата отразяват ли се на пазара на автомобили втора употреба?
Любомир Доросиев: Да, отразяват се. Населението изпада в ужас, че не може да си покрива ежедневните разходи, не само горивата, всичко се вдига спрямо горивата. Хората изпадат в шок и това се определено се отрази на работата ни. През януари и февруари имаше доста прилична работа. Смея да твърдя, че много добре вървеше. Но в момента нещата изобщо не са добре. Хората се затвориха в себе си. Почти не идват да оглеждат коли или ако идват да ги оглеждат, това става обикновено събота и неделя във вид на разходка, чисто информативно, опознавателно. Минават, оглеждат и си заминават.
Фокус: Какви бяха продажбите през януари, февруари и март тази година?
Любомир Доросиев: Конкретни данни мога да дам за моята автокъща. Януари месец съм продал 21 коли, февруари – 24. До сега през март съм продал 7-8 коли, но месецът още не е свършил. Това е доста добре на фона на януари месец 2009 г., когато съм продал само 4-5 коли, а февруари – до 10. Мисля, че нещата ще тръгнат. Мисля, че март месец ще го завърша добре. Смятам, че около 15 автомобила поне ще продадем, което е пак работа. Всички автокъщи, които продаваме автомобили втора ръка, работим много успешно на фона на вносителите на нови автомобили. Българинът в условия на криза гледа да си купи кола на цена по джоба му и въобще не прибягва до лизингови схеми или нови автомобили, защото е наясно, че с новите автомобили ще загуби страшно много. Вчера продадох един автомобил, произведен януари 2009 г., който е купен за 19 хил. евро и го продадох за 16 хил. лв. Виждате, колко много пари е загубил за две години човекът, който е купил този нов автомобил. Горе-долу ние имаме работа, защото хората гледат да си купят кола втора употреба. Не говорим само за евтини коли. Купуват се автомобили и на цена 30-40 хил. лв., но предпочитат втора ръка, вместо да отидат да си вземат от представителството нови коли.
Фокус: Ако цените на горивата не паднат, ще се свие ли твърде много пазарът на автомобили втора употреба?
Любомир Доросиев: Аз не очаквам. Това е като хляба – всеки, който има нужда да си купи автомобил, за да се предвижва, да си върши работа, да си вози семейството...Идва летният период, в който имаме повече клиенти. Хората си сменят автомобилите, очакват ги почивки, море. Аз не виждам как ще спре пазарът на автомобили втора употреба. Отчитам това намаляване заради временния шок, който изпитват хората. Когато всички медии говорят, че всичко става много скъпо, човек свива малко кесията, за да може да види какво ще се случи. После пак ще тръгнат нещата. Това го е имало много пъти, особено като има изказвания по медиите, когато се случи някакво затягане на възела при криза.
Фокус: При сегашните цени на какво гориво е най-изгодно да бъде автомобилът?
Любомир Доросиев: Не мога да кажа кое харчи повече, защото например една бензинова кола – бензинът е по-евтин на бензиностанциите, но бензиновата кола харчи повече. Дизеловият автомобил харчи по-малко, за сметка на това пък горивото е по-скъпо. Газта също скача. Бензин и газ ги движат ръка за ръка. Най-икономично е да се кара на газ, на метан. В метановите продукти вече навлязоха карбонови бутилки, които са хубави. Проблемът едно време беше, че бутилките бяха много тежки и заемаха страшно много място в багажника на колите. Сега пуснаха карбонови бутилки, които пасват много добре.
Фокус: На какви цени са най-предпочитаните автомобили втора ръка според продажбите през първите месеци на годината?
Любомир Доросиев: До 20 хил. лв.
Фокус: В сравнение с миналата година?
Любомир Доросиев: Няма изменение. Скъпи коли отдавна не се търсят. Много са факторите, които влияят на това. Първо – доказване на доходи, показност. Хората започнаха да се прикриват. Няма я тази показност. Преди масово българинът може да нямаше жилище, където да живее или да живее под наем, но ще си купи една скъпа кола, за да се показва пред хората. Това беше масова практика, докато сега имаме някакви западни норми. Хората, които наистина разполагат с много пари, си карат скъпите коли, си поръчват скъпи коли и си правят имидж, докато останалите предпочитат по-евтините коли. За скъпи коли има голямо предлагане, лизингите са пълни. Лизинговите компании са задръстени и продават на много разумни цени и оттам вносителите на нови автомобили на по-престижни марки не могат да ги продават, защото реално на пазара има много евтини такива. Миналата година търговците вкарахме 130-140 хил. автомобила втора употреба.
Фокус: При пазара на нови автомобили високите цени на горивата едва ли са проблем, тъй като там клиентите са по-платежоспособни?
Любомир Доросиев: Не, вносителите на нови автомобили са много зле в момента. Оплакват се, че почти нямат работа. Ние имаме връзки с тях и постоянно правим срещи. Чудят се само как да ни ударят под кръста – да измислят някакъв налог за автомобилите втора употреба. Имахме една среща, на която вносителите на нови автомобили излязоха с предложение, входирано в деловодството на министерството, за вкарване на екокомпонента или екотакса, която да се плаща при първоначална регистрация на автомобила. Тази екокомпонента да е плюс таксата за оползотворяване на отпадъци - т.нар. продуктова такса. Аз излязох със становище, че това е неразумно. Първо – не е коректно да се вменява еднократно такава ставка на търговеца, защото това директно ще ликвидира бизнеса ни. Например един „Голф 4” - доста надеждна кола от последните поколения здрави автомобили, които нямат електроники, ако този автомобил е на десет години и аз кажа на клиента: трябва да ми платите екотакса 100 лв. и 700 лв. екокомпонента. Клиентът купува кола за 4 хил. лв. и трябва да плати 1000 лв. отгоре за някакви такси. Второ - една такава компонента, каквато има и в Западния свят, би трябвало да се разпределя всяка година в пътния данък, защото това е за замърсяване на околната среда и трябва да се обложи цялото население, а не да се облага еднократно и да се пречи на търговията. Тук в България всичко е объркано – за един автомобил, който е до 2 години, 109 коня, 1,5, онзи ден платих 309 лв. За автомобил, който е над 10 години със същите параметри ще платя например 80 лв. Това е много сбъркана практика. Колкото е по-нов автомобилът – с нови подобрения, които не замърсяват околната среда и на пътя е малко по-надежден, толкова данъкът за него трябва да е по-малък. Така е на Запад. Тази екокомпонента, която представиха беше точно в тези рамки. Предложиха за чисто нови автомобили да не се плаща нищо. За автомобил до 1 година да се плаща от порядъка на 50 лв. Бяха стигнали с наглостта си за автомобили над 10 години - около 700 лв. да се плаща първоначално. Това е абсолютно неразумно и го няма никъде. Това са диференцирани ставки, но трябва да са в рамките на нормалното за българския пазар.
Весела БАРЪМОВА