В-к "Телеграф" : Цветелина Цанева, Асоциация на вносителите на автомобили : Срещу гаранцията са търговци на съмнителни коли
"Клиентът ще бъде спечелен, ако при появила се повреда, продавачът я отстрани"
- Как се стигна до идеята да се дава гаранция за употребявани автомобили?
- Идеята не е нова. Има много фирми, които отдавна предлагат такива гаранции. Идеята всъщност се роди от нашите дългогодишни усилия за повишаване на безопасността на движението по пътищата у нас. Ние подготвихме кампанията "Пази детето", която имаше четири етапа. Всяка година организираме нови кампании. Автомобилите са основен елемент от движението. В основата е ангажиментът на търговеца към купувача да му предостави качествено и сигруно возило. Искаме да наложим едни правила, при които търговците да имат коректно поведение спрямо потребителя и да поемат отговорността за продадените от тях стоки. Не е нормално на купувача да му се казва, че купува автомобил без забележки, а на следващия ден да се появят дефекти. Това е целта ни.
- Какво точно ще обхваща гаранцията?
- Основни възли и агрегати. Има се предвид двигател и скоростна кутия. В гаранционните условия ние сме заложили и точка, която предвижда допълнително споразумение между купувач и продавач. В него търговецът би могъл и да разшири допълнително покритието на гаранцията. Важно е потребителят да бъде информиран за това, което купува. И когато той прави избор дали да си купи евтин автомобил, този избор да е изцяло в неговите ръце и без заблуди.
- Всички повреди по двигателя ли например ще се отстраняват?
- Тук става дума за повреди в рамките на нормалната употреба на автомобила. Ако двигателят направи някакъв проблем и колата има гаранция, търговецът ще трябва да се заеме с отстраняването на неизправността. Но ако същевременно клиентът е бил недобросъвестен и е правил някакви интервенции по двигателя, тогава вината е негова. В тези случаи ще трябва да се направи доказване на вината.
- Как ще се доказва чия е вината?
-Комисията за защита на потребителите има практика в такива казуси. Има си сервизи, има си експерти. На първо място това са сервизите, които работят със съответната автокъща. Говорим за оторизирани сервизи, които при първоначалното отстраняване на дадени дефекти, са приложили протокол за целия ремонт, който са извършили, и частите, които са заложили, с подпис и печат. Съответно, ако търговецът разчита, че автомобилът е отремонтиран качествено, той ще предложи гаранция за него. Ако обаче се случи повреда, ще потърси съответния сервиз и той ще трябва да поеме своята отговорност за поправянето на автомобила.
- А ако проблемът не бъде отстранен или се появи след време отново?
-Когато говорим за отстраняването на дефект в рамките на гаранцията, търговецът поема отговорността и отстранява проблема. Когато обаче това е рецидив, получава се един и същ проблем с една и съща част, тогава вече говорим за некомпетентност и некадърност. В тези случаи клиентът трябва да подаде оплакване към АВА. Случаят се разглежда от изпълнителния съвет. Всеки един член на АВА е декларирал, че е запознат с устава на асоциацията. Неразделна част от него е етичният кодекс. В него фирмите декларират, че спазват законодателството, принципите на лоялност и коректност към своите клиенти.
- Всеки клиент може да се оплаче при вас, така ли?
- Да. Досега не сме имали оплаквания, но това не означава, че не могат да възникнат такива. Но ние разполагаме с необходимите средства да извършим проверка по всеки случай и да изпълняваме своите ангажименти към потребителите.
- До каква цена трябва да е колата, за да има гаранция?
-Ние даваме правото на търговците сами да решат на кой автомобил да дадат гаранция. Няма нищо задължително и всичко е по тяхно усмотрение. Няма как да дадеш гаранция на автомобил, който струва 1500 лв. Много често хората купуват такива автомобили дори за авточасти. Трябва да се даде възможност на клиента да избира. Кола с отстранени дефекти и гаранция, но на по-висока цена, или кола с по-голям риск, но по-ниска цена.
- Може ли даден търговец да каже: "Ще отстраня повреда по този автомобил, но само ако струва не повче от Х лв.?"
- Това отново е избор на търговеца. Няма ограничителни параметри. Засега обаче не сме получавали подобни претенции от търговци.
- Всеки член на асоциацията ли е длъжен да дава тези гаранции?
- Нека първо да кажа, че има много фирми и извън АВА, които дават гаранции за автомобилите си. В същото време има и фирми, които искат да влязат в АВА именно заради гаранциите. Ние не сме рестриктивен орган и никого за нищо не задължаваме. Просто искаме да покажем, че членовете на асоциацията са надеждни и продават надеждни продукти, и не се срамуваме от това, което предлагаме. Един клиент ще бъде спечелен, ако дори при появила се повреда, търговецът го посрещне и я отстрани. Така, когато отново реши да си купи автомобил, той ще отиде там, където са му обърнали внимание и са били коректни към него. Към нашите членове няма задължително изискване да дават такива гаранции. Но ние очакваме обратното. А именно повечето ни членове да дават такива, тъй като това ще определи тяхното място на пазара. Те са заинтересовани да дадат тази гаранция, ако искат да оцеляват.
- Защо тогава фирми извън АВА атакуваха вашата инициатива?
-Това е един имидж за нашата асоциация. Хората ще се насочат към фирмите, които дават гаранции за продуктите си. При тази конкуренция е много важно накъде ще се насочат потребителите. Ако някой атакува тази идея, то значи той има сериозни съмнения относно качеството на автомобилите, които предлага. Търговците, които знаят какво продават, не би трябвало да имат страх да дадат гаранция за него.
- Колко са общо търговците на употребявани автомобили?
- Предполагам, че са няколко хиляди. За това най- лесно може да се провери в Агенцията по вписванията. Трудно е да се даде точен брой, защото има лица, които продават три коли на една ливада, но... се водят търговци.
- Има ли друга браншова организация на пазара на употребявани автомобили, която да конкурира АВА?
- Поне аз не съм запозната.
- Как ще се отрази даването на гаранции на съотношението между пазара на нови и пазара на употребявани автомобили? Според някои това ще оскъпи употребяваните.
- Според мен търговец, който спекулативно покачва цената, без да дава реална гаранция за качество, сам си залага реномето и пазарния имидж на карта. Или пък ще понесе финансови загуби, тъй като ще се наложи да прави твърде често ремонти. Що се отнася до първата част от въпроса Ви, смятам, че няма пряка конкуренция между пазара на нови и употребявани автомобили. На всеки му се иска да кара нов автомобил, но не всеки може да си го позволи. Хората се ориентират към максималното им възможно качество според доходите си. Пазар на употребявани автомобили ще има и тук просто излиза възможността дори и на него потребителите да получават гаранция, че купуват нещо надеждно. Плюс това употребяван се води всеки автомобил над 6 месеца от първоначалната си регистрация или над 6000 км. Повечето от автомобилите на тази възраст са на практика нови, въпреки че се водят "употребявани".
- Как гледате на спекулациите, тъй като няма нищо черно на бяло, за увеличаване на данъците и таксите върху употребяваните автомобили?
-Според регламентите на Европейската комисия трябва да се създаде баланс между нуждите на потребителите и търговците, опазването на околната среда и безопасността на пътя. Надявам се, че правителството ще намери точно този баланс. Важно е да се реализират приходи в бюджета, но е важно да се съобразяваме и с доходите на хората. България е най-бедната страна в ЕС. Повечето българи с радост биха карали нови автомобили, но не всички могат да си го позволят. Надявам се АВА като най-авторитетна браншова организация в този сектор да получи покана от финансовото министерство да участва в работна група за обсъждане на евентуалните бъдещи промени в данъчното облагане за употребяваните автомобили.