btv.bg: "Банките отчитат ръст на рисковите фирми, отказват много кредити"


Ръст е отчетен при малките и средните фирми, които попадат в категорията рискови клиенти за банките у нас. Това е и причината 36% от предприятията, който са поискали кредит миналата година, да не получат пари.
Евростат вече отреди първо място на страната ни по отказани банкови кредити за малкия и средния бизнес.
Любомир купува нов терен със собствени средства, за да направи автокъща. Парите обаче не стигат, за да го асфалтира, да издигне ограда и построи офиса си. Затова преди три месеца решава да поиска около 100 000 лева заем от банка, но се оказва, че не покрива един от критериите.
"Трябва балансът на фирмата от три години да ме е на печалба. Обясних им, че в условия на криза се случва човек да излезе на загуба. Предишни години съм бил на печалба, но тази година специално не съм могъл да реализирам печалба" обясни Любомир Доросиев - собственик на автокъща.
По-трудното кредитиране не води бизнеса задължително до фалит, но намалява рязко неговата конкурентоспособност, твърдят работодателите.
"Без свежи пари не е възможно разширяване, технологично обновяване, не е възможно излизането на нови пазари. Това означава обричане на едно ниско ниво с тенденция за затихване", обясни Камен Колев – БСК.
Банките казват, че не са спрели парите за дребния бизнес, защото кредитирането е източник на печалби за тях. Не могат обаче да си позволят неразумно раздаване на пари, защото искат да останат стабилни. Обясняват, че фирмите получават отказ най-често ако имат лоша кредитна история.
Ипотечното обезпечение на добър имот, без значение в административна или жилищна сграда, улеснява отпускането на кредита, уточняват от банките. Някои финансови институции стимулират кредитирането, като пускат пропорционални лихви.