ИА "Фокус": Любомир Доросиев: Все повече българи купуват автомобили с десен волан, без да се замислят за безопасността.
За състоянието на пазара на автомобили втора употреба, Агенция „Фокус” разговаря с Любомир Доросиев – зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили.
Фокус: Какво е състоянието на пазара на автомобили втора ръка?
Любомир Доросиев: Бавно, но градивно, от година на година ние работим все по-успешно и по-успешно. През август месец, който е по-принцип отпускарски, автокъщите се изпразниха. В чужбина автокъщите също почиват през август и не можем да докарваме стока. В този отпускарски месец, в който предишни години нямаше работа, в момента почти всички автокъщи са празни. Аз лично имам 28 продажби, което е много добре.
Фокус: А какво беше положението с продажбите преди няколко месеца?
Любомир Доросиев: Същото. Аз продавам между 25 и 30 автомобила всеки месец. За разлика от преди две години, когато продавахме по две коли на месец.
Ние, вносителите на автомобили втора употреба, работим здраво, докато вносителите на нови автомобили се оплакват. Българинът в момента няма пари, не е сигурен в бъдещето си и гледа да купи нещо за парите, които е събрал. Най-много автомобили се продават на цени до 15 000 лв., по-малко са продажбите на коли между 15 000 и 20 000 лв. и над 20 000 – 25 000 лв. почти няма продажби. Хората търсят по-нови автомобили, но да са на цени до 15 000 лв. Имаме и много продажби на македонци и сърби. Преди ходеха предимно в Дупница и всяка автокъща продаваше поне по една кола на ден на македонец. Вече идват и в София и аз лично също продавам коли на македонци и сърби.
Фокус: По-скъпи ли са автомобилите на техния пазар?
Любомир Доросиев: Те нямат позициите, които имат българите например в Италия и им е по-евтино да дойдат и да купят оттук, защото ние много сме събрали марж, затова и продаваме много. Ние в момента работим на марж от 300 до 800 лв. Ако е по-евтина кола, ние я продаваме през 300, максимум 500 лв. Например аз докарвам един автомобил, който купувам за 4000 лв. Докарването ми струва 700 лв. на автовоз, тоест става 4700 лв. Изпираме, избиваме автомобила хубаво, което струва около 100 лв. От Италия например автомобилите идват много замърсени, карат ги до последно преди да ги продадат и вътре е почти кочина. Например стигаме до една цена 4800 лв. и тази кола аз лично я слагам на табела на 5500 лв. Свалям например 200 лв. от цената и ми остават около 500 лв. чиста печалба върху този автомобил. Като платя и малко данък в държавата, ми остават реално около 400 лв. от автомобил чиста печалба.
Фокус: На какво се дължи ръстът в продажбите на автомобили втора употреба?
Любомир Доросиев: Заехме нишата на новите автомобили. Преди много се купуваха автомобили на лизинг, но хората се усетиха, че например дават 20 000 лв. и след две-три години продават този автомобил за 5 000 лв. Закупувайки чисто нов автомобил от магазина, губите 30 %. Само да го закупите, да го изкарате от магазина и да решите пак да го продадете, дори в същия магазин, от който сте го закупили, колата вече се води втора употреба и цената отива надолу. Защо да губи 15 000 лв. за две години, като може да си вземе даже по-добър автомобил за 20 000 лв. и да загуби 6 000 лв. за две години и да се вози в много по-модерен автомобил? Автомобилите, които продаваме, са в много добро техническо състояние, те са почти нови.
Проблемът сега ни е друг - на вън вече няма как да купим автомобили. Давам пример – в един голям магазин влизаме в задния двор, където събират автомобилите за експорт. Миналата година имаше например 50 автомобила, от които си избирах. В момента същият този двор на магазина е празен, няма коли или има 5-6, обаче цените им са толкова високи, че просто няма кой да ги закупи и чакаме да се случи нещо, да им направят преоценка, за да можем да ги купим. Добре, че имаме добри контакти, от десетина години насам работим с едни и същи фирми и имаме договори и те ни запазват автомобили.
Фокус: Каква е причината за недостига на автомобили?
Любомир Доросиев: Причината е, че и навън са в криза. Те нямат сигурност в бъдещето и не си купуват чисто нови автомобили. Просто не си оставят колите и да купуват нови. Тенденцията за закупуване на нови автомобили умря в мига, в който спряха бонусите. В Германия и в Италия даваха до 3000 евро на този, който си купи чисто нова кола и остави старата. Преди почти година тези бонуси спряха.
Фокус: Може ли да се стигне до недостиг на автомобили втора ръка на българския пазар?
Любомир Доросиев: Не вярвам. По-скоро ще има завишение на цените. Търсенето определя цената. Ако продължава все така да няма коли, самите дилъри в чужбина ще повишат цените. Очаквам да се повишат цените на автомобилите втора употреба. Няма да е нещо драстично, но това го има като тенденция. Цените се повишиха вече. От седем-осем месеца са празни дворовете навън и плащаме малко по-скъпо. Това ни наложи да намалим маржа. Например преди взимахме по 700-800 лв. от кола. Сега гледаме да вземем 300-400 лв. Просто въртим колелото. Аз от пет години не съм спечелил от моята автокъща пари, да кажа, че имам печалба. Успяваме да си покриваме месечните разходи, както семейните, така и на автокъщата и да плащаме заплати и осигуровки на работниците.
Фокус: С колко очаквате да се повишат цените на автомобилите втора ръка?
Любомир Доросиев: Минимално ще е. Повишението се случва от една година насам, но то е толкова плавно, че хората не могат да го усетят.
Фокус: На какво държи най-много българинът, когато купува автомобил?
Любомир Доросиев: Задължително да има климатик и много ги интересува какво би им харчило. Започнаха да се купуват много бензинови автомобили и да им се монтира газова уредба, защото падна цената на инжекционна газова уредба и струва около 1000 лв. и се избива за 5-6 месеца. Но според мен една кола, карана на газ, много по-бързо се амортизира.
Фокус: Купуват ли се автомобили с десен волан?
Любомир Доросиев: Продължава това безумие с тези десни колани. В Боровец видях автобус с десен волан, който превозва хора. Спира, вратите му са на платното, а аспухът духа от дясно към тротоара. Направо ме изуми. Автомобилите втора употреба с десен волан са много разпространени в България и все повече българи ги купуват. Те са предпочитани, защото са с около 30 % по-евтини от колите с ляв волан. Много се купуват. Проведохме срещи с ръководството на Пътна полиция, но не може да се направи никаква забрана, тъй като и в Европейския съюз няма забрана за десни волани. Обаче хората имат самосъзнание, докато българинът гледа единствено да му е евтино и няма никакво самосъзнание. Не мисли, че ще убие себе си, ще се убие други хора, семейството си. Ние нямаме магистрали както навън. Имаме две магистрали и движението по всички останали пътища налага изпреварване. По идея на застрахователите е вкарана клауза за автомобилите с десен волан и застраховките им са 50 % по-скъпи от останалите автомобили. Цената е даже по-скъпа от тази на учебните коли и такситата. Не искат да ги застраховат, защото с такива автомобили се случиха много инциденти. Но в КАТ не се води статистика за това дали пътните инциденти са с участието на автомобили с ляв или десен волан. Направихме една статистика, че много от катастрофите са именно с автомобили с десни волани. Те решиха в бъдеще да направят задължителен курс за управление на автомобил с десен волан, както и задължително монтиране на камери с монитор, който да показва отсреща какво става, което пак е някаква глупост – човек да се доверява на някаква камера да му казва какво става. Разчитаме единствено на самосъзнанието на хората, обаче няма такова. Аз пътувам из цял свят и никъде не може да се срещне автомобил с десен волан, освен ако не е с британски номер. България обаче е много добър пазар за тези автомобили. Хората ги купуват без да се замислят. Продават се и авточасти, които не са годни, защото фаровете на една такава кола например светят на обратно и заслепяват отсрещните водачи.
Весела ГИЗДЕВА